Salı, Kasım 06, 2007

Rakı Sofrası 280.000 USDHergün yeni iş modelleri gördükçe şaşırmaya devam ediyorum. Bu ekonomi öyle bir dağıldı ki şaşmamak elde değil. Opensocial'ı daha konuşma fırsatımız olmadı ancak facebook'u yeni keşfedenler için bir site önereyim: adonomics.com

Facebook üzerinde kullandığımız uygulamaların istatistiklerini görmek mümkün. Hatta bu "application" uygulamaların ne kadar değer ettiğini bu site ile öğrenebiliyoruz. Bu uygulamaların sahipleri oluşturdukları bu iş modelini bir pazar olsa ve satsalar ne kadar eder öğrenebiliyoruz.

Facebook'da Türk kullanıcılar arasında en aktif kullanılan uygulama "Rakı Sofrasıdır" Rakı sofrasının tüm uygulamalar arasındaki yerini ve istatistiklerine göz gezdirelim. Rakı Sofrası bugün itibari ile 280 bin USD ediyor ve değeri her geçen gün artıyor. Toplam 373 bin kişi bu uygulamayı yüklemiş ve % 17 si aktif olarak kullanıyor. Rakı sofrasının yeri sağlam gözüküyor.

Bu uygulamayı geliştiren Gokhan Piskin ve Can Karatoprak'a buradan selamlar gönderiyorum. Bu uygulamaya nasıl olurda Mey içki veya diğer rakı firmaları hala gözlerini kapalı tutar anlamış değilim. Pazarlamacılar tüm herşey bittikten sonra eğilimleri takip ediyorlar.

Valuation (est.) $281,541

Summary
Tracked Since: November 2, 2007
Daily Active Users: 63,486 (17%)
Total Installs: 373,448

Rank
Valuation: #124
Daily Active Users: #60
Total Installs: #158

Hiç yorum yok: